Hispaanias 30.–31. märtsini toimunud Enlighti mõjuteemalisel konverentsil auhinna pälvinud Kati Orru uurimisrühm töötas välja analüüsivahendi, mis aitab kriisihaldusasutustel tuvastada paremini loodusõnnetustes, pandeemiates, küberrünnakutes, sõdades ja muudes hädaolukordades tekkivat ohtu inimeste elule.
Peale kestlikkuse sotsioloogia kaasprofessori Kati Orru kuulusid uurimisrühma veel kommunikatsiooniuuringute kaasprofessor Sten Hansson, kriisisotsioloogia nooremteadur Kristi Nero ning magistriõppe üliõpilased Ingeliis Siimsen ja Merilyn Viin. Uus analüüsivahend töötati välja koos Eesti pääste-, meditsiini- ja sotsiaaltöötajatega.
Kati Orru sõnul oli kriisihaavatavuse analüüsi vahendi loomise põhjus eluline vajadus leida abivajajad kiiremini ja sihitada abi täpsemalt. Kui seni on Eesti riskianalüüsides ja hädaolukordade lahendamise keskmes olnud eelkõige asutuste ja taristu toimepidevus, siis uudne analüüsivahend lähtub inimesest ja tema abivajadusest, aitab vältida ohtu ja võimaldab tal pääseda hädaolukorrast tervena. „Lahendusest on palju abi nii kriisiõppusel kui ka tegeliku kriisi ajal juhistaabi liikmetele,“ sõnas Orru.
Uurimismeeskonna liikme Ingeliis Siimseni hinnangul oli Enlighti konverentsi suur väärtus see, et projektide mõjukusest ei räägitud kitsalt teadusliku panuse mõttes, vaid eri valdkondade eksperdid jagasid kogemusi suurema ühiskondliku mõju saavutamiseks. „Konverentsil saadud tunnustus kinnitab, et selline töövahend on vajalik ja selle vastu tuntakse huvi ka väljaspool Eestit,“ ütles Siimsen.
Enlighti ühiskondliku mõju auhinnad anti välja projekti viies põhivaldkonnas, milleks on tervishoid ja heaolu, digiteemad, võrdsus, energia ja ringmajandus ning kliimamuutused. Auhinna võitjaid tunnustatakse mõjusaadiku tiitliga ja neist saavad Enlighti mõjusaadikute võrgustiku liikmed. Mõjusaadikud saavad muu hulgas toetust rahvusvahelistel konverentsidel osalemiseks, võimaluse oma tööd maailmas tutvustada ja teha koostööd asjatundjatega Enlighti võrgustiku sees ja sellest väljaspool.
Konverentsil juureldi selle üle, kuidas arvestada ja soodustada mõju hariduses, teadustöös, uuendustegevuses või ühiskondlikus elus. Tartu Ülikoolist osales üritusel kaheksa töötajat.
Loe rohkem analüüsivahendi teaduslikust taustast, konverentsist ja Enlightist.