Autor:
Kaja Karo

Õiglase Ülemineku Foorumil visandatakse Ida-Virumaa tulevikku: arutelu all on kestlik tööstus, iseõppiv tehas ja paindlik tööjõuturg

14. novembril toimub Tartu Ülikooli Narva kolledžis Õiglase Ülemineku Foorum „Nutikast kahanemisest kestliku suurtööstuseni. Ida-Viru tuleviku visandid“. Konverentsil arutlevad teadlased koos ettevõtjate ja otsustajatega, milliseks kujuneb maakonna tulevik kestlikuma arengutee otsingute tuules.
 
„See, kas saame rääkida 20 aasta pärast Ida-Virumaast kui Eesti ja Euroopa kestliku tööstuse ühest vedurist, loodusturismi magnetist või hoopis hõbedase majanduse keskusest, sõltub paljuski praegustest valikutest ning ettevõtete ja elanike kohanemisvõimest,“ ütles Katri Raik, kes on tänavuse foorumi üks peakorraldajatest ja Tartu Ülikooli esindaja Ida-Virumaal. Foorumi keskmes on küsimus, mil viisil muutusi suunata ja selle käigus sündivaid uusi võimalusi ära kasutada.
 
Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi professori Erkki Karo eestvedamisel uuritakse, kuidas kujundatakse kestlikku tööstuspoliitikat maailmas ja kuidas saaks seda teha Eestis. Euroopa Komisjoni esindaja Maive Rute selgitab tuleviku Euroopa ees seisvaid valikuid. Tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi professori Tauno Ottoga koos arutletakse tulevikutööstuse nutikate tehnoloogiliste lahenduste ja energeetikasuundumuste üle.
 
„Ida-Virumaa arengu seisukohalt on kriitilise tähtsusega, et oskame muutusi nutikalt suunata ja kasutada ära võimalusi, mida toovad kaasa nii rohepööre kui ka uued tehnoloogiad. Edukad piirkonnad on need, kus ettevõtted, kogukond ja teadus tegutsevad käsikäes,“ märkis Mare Roosileht, kes on õiglase ülemineku fondi teaduskonsortsiumi juht, Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledži direktor ja konverentsi teine peakorraldaja.
 
Kuna tehnoloogiline innovatsioon ei sünni ilma inimesteta, on konverentsil jutuks ka tööjõuturu arendamise vajadused. Tartu Ülikooli kommunikatsiooniuuringute professori Triin Vihalemma juhtimisel vaetakse, millised tegurid mõjutavad piirkondlikku tööjõuturgu, kuidas hinnatakse Ida-Viru tööjõuturu tulevikuarengut ning mis soodustab ja takistab infovahetust kvaliteetse tööjõuturu kujundamisel. Oma kogemusi jagavad Olga Zaitseva NPM Narva OÜ-st, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse juht Mati Lukas, Eesti Töötukassa Ida-Virumaa osakonna juht Anneki Teelahk ja Yngve Rosenblad Kutsekojast.
 
Konverentsipäeva lõpus vahendavad kohaliku elu eestvedajate vaateid teiste seas endine Vabariigi Valitsuse esindaja Ida-Virumaal Jaanus Purga ja Narva Eesti Gümnaasiumi juht Irene Käosaar.
 
Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli ühise teaduskonsortsiumi konverentsi põhiprogrammi järel on huvilistel võimalik osaleda töötubades, kus teadlased selgitavad ettevõtjatele olulisi teemasid suurandmete, taastuvenergialahenduste ja ringmajanduse vallas ning arutlevad tööjõuturu kujundamise vajaduste ja võimaluste üle.
 
Päeva juhib Eesti Rahvusringhäälingu Narva korrespondent Jüri Nikolajev.
 
Huvilised on oodatud osalussoovist teada andma registreerimisvormis hiljemalt 7. novembril.
 
Registreerumiseks on aega
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Tilluke molekul võib aidata mõista vähi ja närvihaiguste tekkepõhjuseid

Inimkeha on sedavõrd habras süsteem, et selle võib tasakaalust välja viia isegi üks vigaselt töötav valk. Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadlaste uuringud viitavad nüüd, et mitmete vähivormide ja neuroloogiliste haiguste tekkes võib mängida olulist rolli seni tähelepanuta jäänud valk TRMT112.
rattur sügises

Kas inimeste rohenügimine on demokraatlik?

Vere annetamist illustreeriv kujundus

Tule 26. novembril doonoripäevale!