Taastuvenergia ja hajuslahendused

Energeetikasektor on Ida-Virumaal üks majanduse alustalasid. Taastuvenergia ja hajuslahenduste uurimissuuna eesmärk on pakkuda Ida-Virumaa ettevõtetele teadmisi ning aidata töötada välja lahendusi kohapeal toodetud taastuvenergia tarbimise ja kogukonnaenergeetika edendamiseks. Tartu Ülikooli vedada on siin kaks uurimisprojekti, mis tegelevad energiamuundamisseadmete arendamisega. 

Microsoft Bing Image Creator-iga loodud pilt

Madaltemperatuursete elektrolüüserite arendamine ja rohevesiniku õhukesekihilised salvestusseadmed 

Euroopa Liit on seadnud eesmärgi saavutada majanduse kliimaneutraalsus aastaks 2050. See on võimalik üksnes taastuva energia laialdase kasutuselevõtuga. Seejuures on võtmeroll uute energiasalvestusseadmete arendamisel, sest tuule- ja päikeseenergia tootmine sõltub ilmast, mitte tarbimisvajadusest.

Töörühm tegeleb senisest tõhusamate ja ohutumate madaltemperatuursete elektroslüüserite ja kütuseelementide arendamisega. Elektrolüüserid võimaldavad elektrolüüsi teel toota veest vesinikku, mida kasutatakse energiakandjana kütuseelementide töös. Vesiniksõidukite kütuseelemendis toodetakse veest ja õhuhapnikust elektrit nii, et kõrvalsaaduseks on üksnes puhas vesi. 

Vesiniku tootmise puhul on väga oluline toodetud vesiniku ohutu salvestamine. Töörühm arendab ka süsinikul ja metallhüdriididel põhinevaid materjale, mis on võimelised pöörduvalt siduma ja vabastama vesinikku.

 

Microsoft Bing Image Creator-iga loodud pilt

Kõrgtemperatuursed elektrolüüserid, CO2 ja H2O kaaselektrolüüserid ja NH3 sünteesireaktorid

Tuule- ja päikeseenergia tõhusamaks ja suuremahuliseks rakendamiseks on vaja energiasalvestus- ja muundamisseadmeid. Kõrge kasuteguriga tahkeoksiidelektrolüüserite abil vesiniku, sünteesgaasi või ammoniaagi tootmine on hea võimalus rohelise energia salvestamiseks. Praegu takistab selliste süsteemide laiaulatuslikku rakendamist nende piiratud eluiga.

Uurimisprojekti eesmärk on töötada välja vesiniku, sünteesgaasi ja ammoniaagi tootmist võimaldavatele kõrgtemperatuursetele tahkeoksiidelektrolüüseritele sellised perovskiitsed keraamilised elektroodid, mis oleks praegu kasutusel olevate metallkeraamiliste vesinikelektroodidega võrreldes sama või parema aktiivsuse ja võrdväärse stabiilsusega. Uudsed elektroodid võimaldaks suurendada seadmete jõudlust ja töökindlust. Projekti lõpuks soovime rakendada tehnoloogiat vesiniku, sünteesgaasi ja ammoniaagi tootmise demosüsteemides.

Projekti käigus koolitatakse vastava kompetentsiga spetsialiste ka Ida-Virumaa ettevõtetele.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!