Arvestatav osa Ida-Virumaa tööstusettevõtetest on vähedigitaliseeritud ja -robotiseeritud ning see tingib paratamatult ka konkurentidest madalama tööviljakuse. Tööstuse digitaliseerimise ja suurandmete uurimissuuna eesmärk on arendada tehnoloogiaid, mille toel kasutada ettevõtluses digilahendusi, suurandmeid ja masinõpet, valmistada keerukamaid tooteid ning edendada inimese ja roboti koostööd. Tööstusele sobivate digilahenduste arendamise vallas veab Tartu Ülikool eest kahte projekti.
Suurandmed ja masinõppe rakendused: uurimissuuna arendamine
Andmeanalüüsi vajadus on tänapäeval nii avalikus kui erasektoris märksa suurem, kui neis töötavad andmeteaduse spetsialistid rahuldada jõuaks. Olukorrale pakuks leevendust automaatse masinõppe ja seletatava tehisaru rakendusplatvormid, mis säilitaks andmete privaatsuse, oleks kohanemisvõimelised, isehäälestuvad ning läbipaistvate ja mõistetavate otsustusprotsessidega.
Uurimisprojekti eesmärk on töötada välja avatud lähtekoodiga lahenduse demoversioon, mis võimaldab andmeteaduse meetodite laiemat kasutamist eri valdkondades.
Seejuures lähtutakse neljast põhimõttest:
- automatiseerimine, minimeerimaks tööjõukulu masinõppe töövoogude loomisel;
- privaatsuse säilitamine, tagamaks andmesubjektide privaatsuse, võimaldades samas isikustamata andmete jagamist;
- kohanemisvõime ja isehäälestus, tagamaks paindlikkust kiire andmevoo käitlemisel;
- seletatavus, pakkudes kasutajate usalduse suurendamiseks töökindlaid isikupärastatud selgitustehnikaid.
Uurimisrühma juht: Radwa El Shawi, andmeteaduse kaasprofessor, radwa.elshawi@ut.ee
Tootmisettevõtete ning teiste asutuste andmehõive ja -analüüs: uurimissuuna arendamine
Andmed ja andmepõhised meetodid on vundament uusimate teadustulemuste ja kaasaegse kõrgtehnoloogia rakendamisele tööstuse automatiseerimisel, aga ka teiste sektorite võimestamisel. Seepärast on oluline luua tingimused ja tehnilised lahendused andmete kogumiseks, töötlemiseks ja valideerimiseks tootmispõhistes digitehnoloogilistes rakendustes, nagu paindlik tootmine ja inimese-roboti koostöö.
Projekti käigus arendatakse tööstussektori vajadustest lähtuvalt andmepõhiseid meetodeid ning töötatakse välja nii riist- kui ka tarkvararaamistik nende kasutuselevõtuks. Narva kolledžis seatakse sisse robootika labor, kus kõrgtehnoloogilisi riistvaraarendusi praktikas uurida ja testida.
Uurimisrühm toetab ka insenerioskuste arendamist Ida-Virumaal. 2025. aasta septembris avatakse Narva kolledžis uus tehnoloogia magistriõppekava, et õpetada robootika ja tehisintellektiga seonduvat.
Uurimisrühma juht: Karl Kruusamäe, robootika kaasprofessor, karl.kruusamae@ut.ee