8. aprillil 2025 algusega kell 12 toimus Eesti teaduste akadeemias (Kohtu 6, Tallinn) teaduspärastlõuna „Kuidas ohjata kliimamuutusi teaduspõhiselt?“.
Kliimamuutused on üks põletavamaid globaalseid probleeme. Nende leevendamine ja nendega kohanemine peab põhinema parimal teaduslikul teadmisel nii rahvusvahelises koostöös kui ka riiklikul ja kohalikul tasandil. Kuna kliimamuutused mõjutavad kõiki elualasid, eeldab nende ohjamine kogu elukorralduse põhjalikku ümberkujundamist. See õnnestub kõige paremini siis, kui kõik ühiskonna liikmed on ise aktiivselt kaasatud.
Seminaril tutvustati laiemalt kliimateaduse aluseid ja Eestis tehtavaid kliimauuringuid. Kokku sai loodus- ja sotsiaalteadlased, poliitikakujundajad ning teised sidusrühmad, et arutada teaduspõhiseid lahendusi kliimamuutuste ohjamiseks. Üritus pakkus platvormi teadmiste ja ideede vahetamiseks, et määratleda Eestile prioriteetseid kliimauuringute suundi, mis toetaks teaduspõhise poliitika ja rahastamise kujundamist.
Tutvu päevakavaga teaduste akadeemia veebilehel, kus on kättesaadavad ka ettekannete slaidid ja videosalvestised.
Teaduspärastlõunat korraldasid Eesti geofüüsika komitee, Tartu Ülikool, TalTech, Tallinna Ülikool ja Eesti teaduste akadeemia. Seminari korraldamist toetas Tartu ülikooli kestliku arengu keskus. Seminar on üks sündmus sarjast „160 aastat Tartu Ülikooli Ilmade Observatooriumi“.