Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus korraldas 8. mail kell 15.30–17.00 veebiarutelu „Tehisaru – kas (karu)teene kestlikule arengule?“, mille keskmes on küsimus, kas tehisarust saab kestliku arengu edendaja või hoopis pidur.
Arutelu kanti üle UTTV-s ja huvilistel oli võimalik osalistele küsimusi esitada Slido keskkonnas, kasutades teemaviidet #karuteene.
Stanfordi Ülikooli värske uuringu kokkuvõttes nenditakse, et kuigi tehisaru mudelite treenimine muutub järjest tõhusamaks, siis selle tegelik energiavajadus absoluutarvudes üha kasvab. Iirimaal ületab suurte andmekeskuste elektrinälg näiteks juba praegu kodumajapidamiste kogutarbimise. Samas on kuulda ootusi ja lootusi, et just tehisaru abil saame optimeerida energiataristut ja ressursikasutust, lahendada kliimasoojenemise muresid ning mudeldada enneolematu detailsusega keskkonnanähtusi.
Arutelul tuleb juttu sellest, kas kestliku arengu eesmärkide saavutamine muutub tehisaru abil peagi käegakatsutavaks või libiseb hoopis määramatusse tulevikku. Milline on selles kõiges inimese roll ja millist mõju avaldab tehisaru inimesele? Kuidas eristada õõnsaid lubadusi faktidest?
Vestlust veab Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi virtuaalreaalsuse teadur Madis Vasser. Teemat aitavad selgitada TÜ tehisintellekti professor Meelis Kull, meediauuringute professor Andra Siibak ja suur keelemudel Gemini AI.
Arutelu on osa kestliku arengu keskuse vestlussarjast „Tulevikupiirid“, mis toob kord kuus kokku eksperdid ülikoolist ja mujalt, et arutleda kestlikkusega seotud katsumuste ning nende ületamise võimaluste üle. Tutvu varasemate arutelude kokkuvõtetega kestliku arengu keskuse veebilehel.