Autor:
Mirjam Savioja

JÄRELVAATA: avalikul aruteluõhtul küsiti, kas kliimakriisis saab vaid teadusele loota

Tartu Ülikooli kestliku arengu keskuse eestvedamisel algas avalik üritustesari, kus arutletakse ja vaieldakse teaduspõhiselt ühiskondlikult põletavatel kestlikkusteemadel. Esimene arutelu toimus neljapäeval, 2. mail kl 16.00–17.30 Tartu Ülikooli raamatukogu muusikaosakonna seminariruumis (III korrus). Sarja avaürituse keskmes oli küsimus „Kas peaksime kliimakriisis teadusele lootma jääma?“

Arutelusarja algataja, kestliku arengu keskuse juhataja Hans Orru sõnul vajavad kestlikkust puudutavad küsimused – näiteks rohelepe, kliimakriis või õiglane üleminek – ühiskonnas põhjalikumat, teaduspõhist ja valdkondadeülest käsitelu. „Teadus ja teaduspõhisus aitavad meil langetada otsuseid, mis põhinevad faktidel ja tõenditel, mitte pelgalt emotsioonidel või eelarvamustel. Selline lähenemine tagab meie pikaajalise edukuse ja võimaldab paremini mõista maailma enda ümber. On loomulik, et teadlaste arvamused on erinevad, ent see mitmekesisus ongi vajalik uuenduslike ideede leidmiseks,“ sõnas Orru.

Kas lootus, et teadus päästab meid kliimakriisist, on lollide lohutus?

Avaüritusel asutakse mõtestama kliimakriisi. Õhtu algab Tartu Ülikooli väitlusklubi näidisväitlusega „Narratiiv, et teadus päästab inimkonna kliimakriisist, toob rohkem kahju kui kasu“. Seejärel arutlevad väitlusel kõlanud seisukohtade üle Tartu Ülikooli kliimafüüsika kaasprofessor Velle Toll, kliimaseaduse arvamusrännaku koordinaator ja Kliimaministeeriumi nõunik Silver Sillak ning Eesti noorte kliimadelegaat, Tartu Ülikooli arstiteaduse eriala kolmanda kursuse üliõpilane Anna Celine Kraus.

Järelvaata aruteluõhtut UTTV-st.

Arutelusari toob kokku eri valdkondade teadlased

Igakuistel avalikel aruteluõhtutel astuvad üles teadlased, poliitikakujundajad, üliõpilased, vabaühenduste esindajad jt. Ühiselt vahetatakse mõtteid mõnel kestliku arenguga seotud teemal, olgu selleks õiglase ülemineku võimalikkus või ajakirjanduse võim keskkonnakriisi lahendamisel. „Kuna kestlikkus haarab pea kõiki valdkondi, toome aruteludesse nii loodus-, sotsiaal-, humanitaar-, meditsiini- ja majandusteaduste kui ka kultuuri ja tehnoloogiaga seotud vaatenurki,“ rääkis Orru.

Aruteluõhtutele on oodatud kõik, kes soovivad kestlikkuse teemadel vestelda ja kaasa mõelda. Üritusel kohapeal osalemiseks peab end registreerima hiljemalt 1. maiks.

Kestliku arengu keskus on Tartu Ülikooli valdkondade koostööplatvorm, mis toob kokku Tartu Ülikooli teadlased, üliõpilased ja teadmuse, et aidata leida tasakaalupunkt Maa taluvuspiiride ja inimese heaolu vahel. Selleks edendame keskkonnahoidu, ühiskonna tasakaalus arengut ja inimese heaolu toetavat teadus-, õppe- ja arenduskoostööd ning toetame kestliku arengu alast teadmussiiret ja ühiskondlikku arutelu.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Mustvalge foto üksikust mehest, istumas trepil, pea maas

Ruth Rebecca Tietjen peab ettekande eksistentsiaalsest, sotsiaalsest ja poliitilisest üksindusest

Tartu Ülikooli Narva kolledž

JÄRELVAATA: Õiglase Ülemineku Foorumil visandatakse Ida-Virumaa tulevikku

rattur sügises

JÄRELVAATA: kas inimeste rohenügimine on demokraatlik?