Autor:
Andres Tennus

Kestliku arengu keskus veab eest tööturul vajalike universaalsete roheoskuste arendamist

Tartu Ülikooli kestliku arengu keskuse ja sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse juhitav konsortsium paneb järgmise aasta lõpuks Haridus- ja Teadusministeeriumile kokku ülevaate sellest, milliseid universaalseid oskusi peab kutse- ja kõrghariduse tasemel õpetama rohepöörde tegemiseks. 

Majandust ja ühiskonda kestlikumale arenguteele suunav rohepööre ei sünni iseenesest. Selle viivad ellu inimesed, kes mõistavad kliima- ja elurikkuskriisi ühiskondlikku mõju, selle leevendamise vajadust ja sellega kohanemise olulisust. Keskkonnasäästlikkust toetavate pädevuste arendamine haridussüsteemis on seega rohepöörde lahutamatu osa. 

Kitsamates tööstussektorites vajaminevate tehniliste oskuste kõrval on oluline osa ka kõiki eluvaldkondi siduvatel universaalsetel roheoskustel. Kuidas näha suurt pilti majanduse, keskkonna ja ühiskonna koosmõjust, rakendada ringmajanduse põhimõtteid, hinnata toote olelusringi ning oma ettevõtte tegevuse mõju keskkonnale, tervisele, kultuurile ja kogukondade kestlikkusele? Need on kestliku arengu keskuse juhi Margit Kelleri sõnul vaid mõned näited universaalsetest teemadest, millega ettevõtted moel või teisel juba praegu kokku puutuvad, kuid milleks vajalikke oskusi kõrg- ja kutseharidussüsteemis sageli veel piisavalt ei arendata. 

Töö käigus analüüsib konsortsium, milliste oskustega Eesti kõrg- ja kutseharidussüsteem praegu tegeleb, kuidas need vastavad ühiskonna ja ettevõtete kestlikumaks muutumise vajadustele ning mida oleks vaja õppekavades ette võtta, et tuleviku tööjõud oleks paremini valmis kestlikkust väärtustavas ja kiirelt muutuvas maailmas hakkamasaamiseks. See kõik on oluline nii põhiõppe läbinute kui täienduskoolituste teel teadmiste värskendajate puhul. Samuti tehakse ettepanekuid kutsestandardite ja oskusprofiilide täiendamiseks rohepöördeks vajalike oskustega. 

Konsortsiumis osaleb peale Tartu Ülikooli veel seitse Eesti kõrgkooli, neli kutseõppeasutust, Eesti Keskkonnaühenduste Koda ja Eesti Maastikuarhitektide Liit. 

Analüüs valmib Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimusel ja on osa projektist „Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks“. Konsortsiumi analüüs ja soovitused vajalikeks õppekavamuudatusteks valmivad 2024. aasta lõpuks. Projekti eelarve on 300 000 eurot, mis kaetakse Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastust ning Eesti riigi eelarvest. 


Kui soovid olla kursis kestlikkusega seotud teadustöö, ürituste ja avalike sõnavõttudega Tartu Ülikooli eri teadusvaldkondades, siis telli kord kvartalis ilmuv kestlikkuse infokiri.


 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Mustvalge foto üksikust mehest, istumas trepil, pea maas

Ruth Rebecca Tietjen peab ettekande eksistentsiaalsest, sotsiaalsest ja poliitilisest üksindusest

Tartu Ülikooli Narva kolledž

JÄRELVAATA: Õiglase Ülemineku Foorumil visandatakse Ida-Virumaa tulevikku

rattur sügises

JÄRELVAATA: kas inimeste rohenügimine on demokraatlik?