Kriitilised toormed ja keemilised väärindamisprotsessid

Ida-Virumaa ringmajanduse arendamise üks tähtsamaid suundi on keskkonda ladestatud materjalide kasutussevõtt. Mineraalsete jäätmete väärindamise ning haruldaste muldmetallide eraldamise ja sadestamisega seotud keemiliste protsesside uurimisega on seotud neli projekti, mida veavad eest Tartu Ülikooli teadlased.

Microsoft Bing Image Creator-iga loodud pilt muldmetallidest

Haruldaste muldmetallide ekstraheerimine ioonsete vedelikega

Projekti eesmärk on välja töötada uudne astmeline meetod ioonsete vedelike või nende segudega haruldaste muldmetallide ekstraheerimiseks happelistest fosforiidi vesilahustest ja juurutada energiasäästlik ning vähem reovett tekitav eraldusmeetod. Praegu puudub maailmas ioonsete vedelikega ekstraheerimise tervikahela skeem, mis võimaldaks keskkonda säästvalt eraldada komplekssetest toorainetest ning rikastatud maakidest puhaste komponentidena kõik haruldased muldmetallid ning lisaks ka skandium (Sc) ja ütrium (Y).

Microsoft Bing Image Creator-iga loodud pilt muldmetallidest

Haruldaste muldmetallide elektrokeemiline sadestamine ja nanopulbrite tootmine

Projekti eesmärk on raskete ja kergete haruldaste muldmetallide eraldustehnoloogia väljatöötamine, kasutades selleks erinevaid ioonseid vedelikke ja nende segusid. Tehnoloogiat arendatakse pidades silmas nii potentsiaalseid Eestis kasutatavaid maavarasid kui ka tööstusjäätmeid, mis on ladestatud eelmisel sajandil Eestis fosforiidi kaevandamise ja töötlemise tehnoloogiate rakendamisel.

Microsoft Bing Image Creator-iga loodud pilt muldmetallidest

Ida-Virumaa mineraalsete jäätmete väärindamise tehnoloogiad

Põlevkivitööstuse tuhajäätmete taaskasutus on olnud madal ning ladestatud tuhajäätmete väärindamisega ei ole siiani praktiliselt üldse tegeletud. Käesoleva projekti peamine eesmärk on leida viisepõlevkivitööstuses ladestatud jääkmaterjalide kasutamiseks sekundaarse toormena kõrge lisandväärtusega sideainete ja ehitusmaterjalide tootmiseks.

Microsoft Bing Image Creator-iga loodud pilt muldmetallidest

Ida-Virumaa tahkete tööstusjäätmete levik, omadused ja taaskasutuse võimalused

Tahkete tööstusjäätmete koostise ja heterogeensuse süsteemsed uuringud võimaldavad tuvastada nende kasutusvõimalusi. Projekti üldeesmärk on selgiatda süsteemse lähenemise kaudu Ida-Virumaa tahkete jäätmete koostis ning hinnata parimaid võimalusi nende väärindamiseks.Selleks koostatakse ülevaade Ida-Virumaa tahketest jäätmetest, koostöös ettevõtetega viiakse läbi tahkete jäätmete koostise ja heterogeensuse uuringud ning leitakse võimalikud olemasolevaid kasutuslahendused jäätmete väärindamiseks nii keemiatööstuses kui ka ehitusmaterjalide tööstuses.

Kanuuretk Alam-Pedjal

Avasta Eesti loodust Loodusloovusfestivali sündmustel Lõuna-Eestis ja mujal

Panelistid

Kliimamuutustega toimetulek eeldab suuremat valdkondadevahelist sidusust nii teaduses kui ka poliitikakujundamises