Autor:
Margus Ansu

Kuue samba taga: milline on valguse mõju inimeste tervisele ja heaolule?

Valgus mõjutab inimeste igapäevast heaolu rohkem, kui seni on arvatud. Näiteks tunnevad vähese valguse tõttu kõige selgemini meeleolumuutust talvel Põhja-Euroopa elanikud, kuid üha suuremaks probleemiks on kujunenud valgusreostus linnades. Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlased korraldavad valguse uuringut, et hinnata selle mõju inimeste tervisele. Need teadmised aitavad tulevikus nii Tartus, teistes Eesti paikades kui ka maailma linnades planeerida targemalt tervisesõbralikumat ja kestlikumat linnavalgustust.

Valguse uuringu juht, kaasprofessor Toomas Haller käis Kuku raadio saates „Kuue samba taga“ uurimistööst lähemalt rääkimas. Kõlama jäid järgmised mõtted.

  • Peamine uuringu eesmärk on hinnata, kas lisavalguse kasutamine mõjutab positiivselt inimeste tervist ja enesetunnet.
  • Häiriva valgusega kokkupuude, või vastupidi, liiga vähese sobiva valguse saamine mõjutab inimese bioloogilist rütmi, mis võib mõjutada meie tervist, sealhulgas krooniliste haiguste teket. Just seetõttu on uuringu sihtrühm eakad inimesed, kes seni on olnud elanikkonnas küllaltki väheuuritud grupp. Uuring tehakse lisaks Tartule ka Amsterdamis ja Bolognas, et hinnata geograafilise mõõtme rolli.
  • Valguse mõju inimese heaolule on lisaks vanusele mõjutatud ka geneetikast, kuid täpsemad seosed vajavad veel uurimist. Nii analüüsivad teadlased ka uuritavate geneetilist tausta. Mõni inimene võib olla valgusest mõjutatud rohkem kui teine, mistõttu vajaksid nad konkreetsemaid juhiseid, kuidas oma igapäevast heaolu valguse abil toetada.

Kuula saadet järele siit

Uuringusse otsitakse veel osalejaid. Selleks tuleb kirjutada e-posti aadressile valgusuuring@ut.ee. Osaleda saavad inimesed, kes elavad Tartus ja on vähemalt 65-aastased. Rohkem infot osalemise kohta leiab uuringu veebilehelt https://sisu.ut.ee/valgusuuring/enlightenme-eesti-keeles.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Andero Uusberg: interdistsiplinaarsus on ebamugav, kuid pingutust võib kroonida teaduslik läbimurre

Afektiivpsühholoogia kaasprofessor ja heaoluteaduste tippkeskuse juht Andero Uusberg peab interdistsiplinaarset teadustööd ebamugavaks, kuid siiski väärtuslikuks.
Maarja Öpik

Maarja Öpikust saab teadusajakirja New Phytologist peatoimetaja

Füüsikaline arusaam, kuidas inimtekkeline õhusaaste tekitab lund ja vähendab pilvede hulka.

Õhusaaste tekitab lund ja vähendab pilvede hulka