Õiglase ülemineku teaduskonsortsiumi teadlaste eestvedamisel toimuvad tänavu kevadel ja sügisel Ida-Virumaal teadmussiirde seminarid, kus visandatakse maakonna võimalikke tulevikuarenguid. Osalevad valdkondlikud eksperdid, Kutsekoja spetsialistid, ettevõtjad, hariduse ja teiste valdkondade esindajad.
Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel toimus 2. aprillil esimene kohtumine Kohtla-Järvel. TalTechi Virumaa kolledžis sai kokku ligi 40 inimest, kelle seas oli nii Õiglase Ülemineku Fondi haridus- ja teadusmeetme eestvedajaid, koolijuhte, kohalike omavalitsuste kui ka ettevõtluse katusorganisatsiooni ja Töötukassa esindajaid. Töörühmades arutleti, kuidas mõjutavad teineteist vastastikku täna alles idee- või planeerimisfaasis olevad arendused tööstuses ja liikuvuses, algatused hariduses, sotsiaalkaitses, kultuuris jt eluvaldkondades. Töörühmades valmis mitu uueneva Ida-Virumaa visiooni, mida ühendasid valmisolek uueks tööstuseks, kogukondade arendamiseks ning ootus, et muudest piirkondadest tullakse Ida-Virumaale tööle, õppima ja elama.
Ürituse eestvedaja, Tartu Ülikooli kommunikatsiooniuuringute professori Triin Vihalemma sõnul andis arutelu hea sissevaate, millise valdkondade ja arenguprotsessidega on maakonnas seotud suuremad ootused ehk mis võiks olla positiivsed “maamärgid”, mis tekitavad optimismi ja ühtekuuluvust. Eelistatud tulevikuvisioone kuulates tekkis teadlastel ka veendumus, et arenduste positiivse vastastikmõju loomiseks on vaja metoodilisi oskusi, teadlaste ja ettevõtjate, ekspertide ja praktikute jt osapoolte vahelist “tõlkimist”, sotsiaalse innovatsiooni katsetusi, uut tüüpi toetusi, selleks et soovitud muutusteni jõuda. Neid vajadusi tuleb arvestada uute toetusmeetmete planeerimisel.
Koostöös Haridus- ja Noorteametiga (HARNO) on teadlastel kavas seminaride sari Ida-Viru tööjõu teemadel, kus osalevad ettevõtjad, personalijuhid, haridusasutuste esindajad, karjäärinõustajad ja toetusmeetmete pakkujad. Järgmise seminar teemaks on erinevates ametites ning tegevusvaldkondades vajalikud ja ülekantavad üldoskused. Mais räägitakse Ida-Viru tööjõuturgu kujundavatest protsessidest ja seotud osapooltest. Sügisesse kavandatud kohtumisel on aga jutuks tööjõuturu sihtrühmade õpivalmidus ja selle kujundamine.
Koostöös valdkondlike ja kohaliku elu asjatundjatega alustatakse Ida-Viru tulevikustsenaariumide koostamist, mis pakuvad taustateadmist koostöös Kutsekojaga tehtava Ida-Viru regionaalse töööjõuprognoosi koostamiseks.
18.02.2025